NASIL BESLENMELİYİZ?

Çin Diyeti ve Kansere Karşı Beslenme

Çin Diyeti Nasıl YapılırÇin Diyeti ve Kansere Karşı Beslenme Nasıl Olmalı? Makalemizde beslenme çeşitlerini ve bu beslenme şeklinin önemiden bahsediyor olacağım.

ÇİN DİYETİ NEDİR ? NASIL BESLENMELİYİZ ?

Çin diyeti ilkeleri ve içeriği aynı zamanda kansere karşı doğru beslenme rehberidir. 1 haftalık bir program olması Çin diyeti olarak dikkat çekmektedir. Bu diyetin kansere karşı koruyucu özelliği bulunur. Kalori hesabı yapılmayan Çin diyetinin en güzel özelliklerinden bir tanesi serbestliktir.

– Esas itibarıyla hayvansal esaslı besinlerde, bitkilerden elde edilenlerden daha iyi bir besin maddesi yoktur.

– Beslenme zehirli kimyasalların kötü etkilerini büyük ölçüde kontrol edebilir.

– Teşhis edilmeden hastalığı önleyen beslenme, teşhisten sonra hastalığı durdurabilir ve geriletilebilir.

Çin Diyeti

Yeşil çay içmelisiniz:

Çin diyeti yaparken; Yeşil çay, açlığı tutmak, sindirime yardımcı olur. Ayrıca kalp hastalığı ve kansere neden olan serbest radikallerle savaşmak için fayda sağlar. Çin’de, bir kişinin ikinci veya üçüncü bardağı istediğinde aynı yapraklar bir çaydanlığa bırakılır. Daha sonra üzerine suyun eklenmesi alışılmış bir durum olmuştur. Bu şekilde, birçok yeşil çay poşeti kullanmaktansa daha az kafein tüketilir. Ama çay poşeti üretimine katılan kimyasallardan kaçınılır.

Sütten içmekten vazgeçin:

Sütün kendisinden gelen kalsiyuma güvenmek yerine yeşil yapraklı sebzeler öneriliyor. Susam tohumlarından ve soya fasulyesinden alınan kalsiyum tavsiye ediliyor. Çin diyeti sağlık çevrelerinde; faydasız popüler diyetlerden farklı görülmemektedir. Bunun üzerine ekstra bir araştırma çalışması yapılmamıştır. Ancak diyetin önerdiği ve öngördüğü ilkeler kısmen doğru kısmen yanlıştır.

Beyaz pirinç yerine, kahverengi pirinç seçin:

Kahverengi pirinç, etrafında bir gövde bulunan beyaz pirinçtir, ancak o gövde içindeki besinlerin biyoyararlılığı zayıftır. Çin diyeti içeriğinde ılımlılık ve denge değerleri vardır. Bundan dolayı her zaman beyaz pirinç yerine, esmer pirinci tercih etmemizi önerir.

Çin Diyeti ve Kanser Tedavisi

Kahverengi pirinç seçin:

Kahverengi pirinç, etrafında bir kabuk bulunan beyaz pirinçtir. Ancak o kabuk içindeki besinlerin biyolojik yararlılığı zayıftır. Çin diyeti için ön planda denge değerleri vardır. Bundan dolayı çoğu zaman beyaz pirinç yerine, tahıllar arasındaki esmer pirinci tercih etmeliyiz.

Çin diyeti yaparken kalori saymayın:

Çin diyeti kaloriyi saymak yerine sadece sağlıklı besinler içermeyi amaçlar. Aynı zamanda tıbbı besinleri potansiyel vücut yağı olarak görmez. Mesela, bir avokado bir diyet sodaya göre 180’den fazla kalori içerebilir. Ancak hiç kimse, diyet sodanın sizin için avokadodan daha iyi olduğunu iddia edemez. Çünkü diyet, matematiksel düşünmeyi bırakmamızı ve beslenme hakkında düşünmeye başlamamızı önermektedir.

Çok az miktarda kırmızı et yemeye çalışın:

Kırmızı eti tamamen terk etmek yerine, diyeti haftada iki kez 140-210 gram civarı kırmızı et yemeyi önermektedir. Çin tıbbına göre çok fazla kırmızı et yemek yanlıştır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fazla et yemekte yanlıştır.

Soğuk yemek yemekten kaçının:

Çin diyeti tıbbının gözünden görülen soğuk enerjisi olan yiyecekler çiğ sayılır. Batılı bir bakış açısına göre, fiziksel olarak çiğ yiyeceklerin sindirim üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bunun nedeni, midedeki sıcaklığın tercihen 37 derece olması gerektiğidir. Midedeki sindirim enzimleri, yaklaşık 37 derecelik bir sıcaklıkta en iyi şekilde çalışır.

Çok fazla sıvı içmeyin ve öğün aralarında içmeyin:

Çok fazla sıvı dalağın sindirim metabolizmasını zayıflatır. Tek bir bardak ılık su veya çay da süreci destekleyebilir. Batı açısından bakıldığında, çok fazla sıvı seyrelecek ve böylece Midedeki PH değerini zayıflatacaktır. Midedeki enzimler, asidik bir ortamda en iyi şekilde çalışır. Çok fazla su veya sıvı içerek mide asidi sulandırılır.

Yemeğinizi iyi çiğneyin:

Midenin yiyecekleri sindirmesine ve yoğurulmasına yardımcı olur, böylece Dalak onu dönüştürebilir. İdeal olan her ağız dolusu 20-30 kez, ancak her lokmada 10-20 kez çiğnenmelidir. Çin diyeti yapmanın amacı sindirim süreci ağızda başlamasıdır. Besinlerin çiğnenmesiyle enzimlerin çalışabileceği daha geniş bir yüzey oluşur. Hücre duvarları parçalanır ve alınan besinler sindirim enzimleriyle karıştırılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu