Çocuğumu Teknolojiden Nasıl Uzak Tutabilirim?

Teknoloji-Bağımlılığı-sebepleri

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı nı kısaca tanımlayacak olursak laptop, bilgisayar, telefon, internet ve buna benzer teknolojik aletlerle gereğinden fazla vakit geçirme ile kendini gösteren yeni nesil bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın temeli ailevi problemlere, çocukluk yaşantılarına ve otorite eksikliğine dayanmaktadır. Bundan dolayı çocuğu düzeltmeden önce, aileler kendilerini düzeltmelidir. Böylece aileler kendi eksikliklerini kapattıktan sonra çocuk da zamanla düzelecektir.

Teknoloji-Bağımlılığı-sebepleri

Evde Teknoloji Düzeni Nasıl Olmalı

 1. Çocuğun önünde anne babanın tartışması: Ebeveynlerin en büyük yaptığı hatalar arasındadır. Ani sinirle verilen cevaplar nedeniyle tartışmalar çocuğun önünde yaşanmaktadır. Dolayısıyla, tartışma yaşanan ortamdaki çocuk mutlaka olumsuz yönde etkilenir. Bu konuda kendini düzeltemeyeceğini düşünen aileler bir aile danışmanına başvurabilir. Ya da aklı başında bir kişiyi kendi aralarına alıp durumu çözmesi için yardımcı olması istenebilir. Çünkü teknoloji bağımlılığı hayatımızın bir parçası oldu.
 2. Çocuğun küçükken travmatik ya da üzücü olaylar yaşaması: Bir çocuk, çocukluğunda büyük olaylar yaşadığında bu durum mutlaka ilerde kendi karakterine yansıyacaktır. Örneğin: Şiddet uygulayan babası var ise ileride çocuğun kavgacı olma ihtimali yüksektir. Ya da tacize uğrayan bir çocuk varsa, ileride alıngan ya da kinci bir çocuk olabilir. Bu tür durumların etkisini yok etmek için bir pedagog ile görüşülmesi tavsiye edilebilir.
 3. Anne ya da babanın otorite dengesinin bozuk olması: Ailede otorite sağlanabilmesi için sınırlar olmalıdır. Bu sınırlar disiplin ya da şiddet demek değildir. Sınırlar, çocuğun yapmaması gereken davranışları yöneten birinin olduğu ve o kişiden çekinmesi demektir. Bu çekinme şiddetten dolayı değil, var olan bir anlaşmanın ve düzenin varlığını simgeler.

Problem Kimde?

Otoriteyi kurması gereken baba çok şefkatli ise ve bu şefkatini kontrol edemiyorsa problemi çocukta aramamalıdır. Dolayısıyla, anne bu noktada otoriteyi kendi kurmaya çalışarak belki düzeni sağlayabilir ama hiçbir zaman tam manasıyla yerine oturtamaz. Anneler yapı itibari ile narin ve konuşkan oldukları için çocukları tarafından sürekli ciddiye alınmayabilir. Anne babalar birlikte konuşarak kendi eksikliklerini bilmeli ve tamamlamak için çözüm adımları atmalıdır.

ÇOCUĞUMUN TEKNOLOJİ BAĞIMLISI OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

**“Anne birkaç dakika oturayım sadece kalkacağım” deyip, saatlerce vakit geçiriyorsa,

**Etrafındakiler “kaç saat bilgisayarda vakit geçiriyorsun?” şeklinde soru sorduğunda “çok değil 1-2 saat” diyerek az vakit geçirdiğini söylüyorsa,

**Teknoloji ile çok vakit geçirdiği için fiziksel sorunları oluşuyorsa,

**Kendini toplumdan soyutluyorsa,

**İnsanlarla yüz yüze görüşmekten çekiniyorsa,

**Teknolojiyle vakit geçirmek için yemeğini geç yiyor, ödevini geç yapıyor ya da randevulara zamanında gitmiyorsa,

**Teknolojiden biraz uzak kaldığında öfkeli ve gergin oluyorsa,

**Ve geç saatlere kadar uyumuyorsa teknoloji bağımlısıdır.
Yukarı saydığımız özelliklerin sadece bir kısmı varsa teknoloji bağımlısı olmayabilir ama bağımlılık yolunda gidiyor olabilir.

ANNE VE BABANIN BİR SORUNU YOK İSE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI SORUNUNDAN NASIL KURTARACAĞIZ?

Boş vakit bulan çocuk, ilgisini bilgisayara, telefona, televizyona yada tablete kaydırabilir. Burada önceliğimiz boş vakti doldurmaktır. Çocuğun boş vaktini düzenleyebilmek için buna dair planlarınız olması şarttır.

Örneğin, günlük 20 dakika kitap okutmak, arkadaşları ile vakit geçirmesini sağlamak, yabancı dil konuşulan dizi, film veya animasyonlar seyrettirmek. Bu gibi etkinlikler ya da daha farklı olarak etkinlikler bularak zamanını planlamalısınız. İlgisi tamamen bilgisayara, telefona, televizyona ya da tablete kaymış olan çocukları bir anda kurtarmak mümkün değildir. Öğrencinin ilgi alanı değiştirilmelidir.

Teknoloji ile Alakasını Uzaklaştırmak İçin Şunları Yapın

 1. A) Ailece seyahate çıkılarak gezmeyi sevdirebilirsiniz.
 2. B) Filmi beraber izleyerek filmlere merak uyandırabilirsiniz.
 3. C) Günlük okuma saati oluşturarak o saatte herkese kitap okutabilirsiniz.
 4. D) Spor dallarına meraklandırarak spor yaptırabilirsiniz.
 5. E) Çocuğunuzun arkadaşlarıyla toplanmaları için onları buluşturabilirsiniz.
 6. F) Tatillerde meslek öğrenmesi için çalıştırmaya gönderebilirsiniz.

Serbestlik Verilen Çocuk Ne Yapar?

Aşırı serbestlik verilen çocuk, her şeyi yapmaya kendini yetkili görürler. Bu yetkiyi ancak başka bir yetki kırabilir. Bu yetkiyi elde edebilmek için, çocuğun elinden bilgisayarı, telefonu ve bilgisayarı kontrollü olarak alabilirsiniz. Elinden almanın çözüm olmayacağını bilmeli ve boş vakitlerinde onları yönlendirmelisiniz. Sizin yönlendirmediğiniz her çocuk, yolunu kendisi bulacaktır.

Unutulmamalıdır ki: Hayattaki En İyi Nasihat; Örnek Olmaktır.

YAZAN: Psikolojik Danışman Ali Yonca

 • Anne
 • Baba
 • Bağımlılık
 • Çocuk
 • Ebeveyn
 • Rehber
 • Teknoloji
 • Teknoloji bağımlılığı
 • Teknoloji bağımlılığının zararları