ÇOCUK KATEGORİSİEĞİTİM PSİKOLOJİSİPratiksel Psikoloji

Çocuğuma Nasıl Ders Çalıştırabilirim?

Çocuğuma Nasıl Ders Çalıştırabilirim ? Bu soru özellikle son 10 yılda ciddi şekilde sorulmaya başlandı. Bunun genelde iki sebebi bulunmaktadır. Birinci sebebi; teknoloji bağımlılığı, ikincisi ise ebeveyn arasındaki sorunlar. Bu sorunları nasıl yenebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumaya devam ediniz.

ders çalışmakÇocuğumu Nasıl Ders Çalışmaya Teşvik Edebilirim

Okul başarısını arttırmak öncelikle aileye bağlı bir durumdur. Aile içerisindeki düzensizlikler öğrencinin ders başarısını etkileyebilir.

Düzensizliklerin en baş örneği; evdeki otoritenin dengeli olmamasından kaynaklanmaktadır. Anne ve baba birbiri ile çatışıyorsa bu durum çocuğa siz istemeseniz bile yansır. Bundan dolayı anne ve baba ortak bir tavır belirleyerek çocukları ile konuşmalıdır.

Kesinlikle anne ve baba çocuğun önünde tartışmamalıdır. Çocuğunuz ileri yaşlarda şöyle düşünebilir “benim tartışmacı bir anne babam var, onlar ancak tartışmayı bilir “. Bu düşüncenin ardından çocuğunuz sizi umursamamaya ya da cahil görmeye başlayabilir.

Ailede sağlanması gereken durumlardan biri de otoritedir. Babanın otoriter bir yapıda olması ve annenin şefkat rolünü benimsemesi aileyi dengede tutan unsurlar arasında yer almaktadır. Kısacası ailede problem var ise çocuğun ders çalışmasını sağlamak zordur ama imkansız değildir.

Çocuklara Ders Çalıştırma Teknikleri

Çocuğum ders çalışmak istemiyor; Çocuğunuzun çalışması için aşamalı bir sistem uygulanmalıdır. Bu sistemi doğru şekilde ilerletmeniz durumunda çalışması kaçınılmaz olacaktır. Böylelikle ” Çocuğuma Nasıl Ders Çalıştırırım ” sorusunu kendinize sormayacaksınız.

1. Aşama: Çocuğunuzla karşılıklı bir anlaşma yapın.
Çocuğunuzu karşınıza alıp herkesin sorumluluğu olduğunu hatırlatmanız gerekmektedir. Örneğin; babalar evin geçimini sağlamak için çalışmak zorundadır, anneler evin temizliğini, yemeğini ve diğer işlerini yapmak zorundadır, öğrencinin görevi ise sadece ders çalışmaktır.

Bu sorumluluğu anlattıktan sonra öğrencinin günlük olarak ödev ve görevlerini yapmasının yeterli olduğu hatırlatılmalı ve söz alınmalıdır. Bu aşamada çocuğunuzu bir iki günlük takip ederek izleyin. Kendi ödevini siz söylemeden yapıp, kendi görevini yapıyorsa bunu ilk aşamadan başarmışsınız demektir.

2. Aşama: Anlaşmaya uymuyorsa süreci kontrollü yürütün.

Genelde çocukluk ve ergenlik döneminde olan kişiler sözlerinde sadık kalmakta zorlanırlar. Bunun için aralıklı motivasyonlara ihtiyaçları vardır.

Haftada bir ya da iki defa gezmeye çıkarmak, ailece film izlemek, ev içerisinde etkinlik yapmak, evde oynanabilecek oyunları beraber oynamak gibi motivasyonlar öğrencinin ders çalışma rutininden belirli bir süre uzaklaşmasına ve kafasını toparlamasına yardımcı olur.

Çocuğuma Nasıl Dersleri Sevdirebilirim

Çocuğum ders çalışmak istemiyor; Çocuğunuz buna rağmen anlaşmaya uymuyorsa sevdiği şeylerden kısıtlamaya gidin. Örneğin; bilgisayarla oyun oynamayı seviyorsa, “biz seninle anlaşmıştık, sen sözünde durmadın. Sözünde durmadığın için bilgisayarından seni mahrum etmek zorundayım” diyebilirsiniz. Dışarıya çıkmayı seven biriyse dışarı çıkmasına müsaade etmeyerek, çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Burada aslında amacımızın kısıtlamak olmadığını, kendi sorumluluğunu yapmasına yardımcı olmaya çalıştığımızı söylememiz gerekir. Zaten sistemin var olanı bunu yapmayı amaçlamaktadır. Siz anne baba olarak çocuğunuza emek karşılığında kazanabileceği şeyleri vaat ederek hem çalışma karşılığı bir şeyler elde etmeyi öğretiyorsunuz hem de çalışma alışkanlığı kazandırmış oluyorsunuz. Tüm yönergeleri uyguladıktan sonra ” Çocuğuma Nasıl Ders Çalıştırabilirim ” sorusunu sormanız mümkün değildir.

Anne Baba Otoritesinin Ders Çalışmaya Etkisi

Bu aşama, henüz ilk iki aşamayı geçememiş aileler için geçerlidir. Bu aşamada iş artık çocuğunuzdan çıkıp kontrol sürecinin size geçtiği aşamadır. Çocuğunuz ile yaptığınız anlaşmalardan sonuç alamıyorsanız bu aşamada ilk olarak eşinizle konuşup ortak bir otorite sergilemeniz gerekmektedir. Sergilediğiniz ortak tutumda dikkat etmesi gerekenleri anlatacağım. Şimdi kişiye özel ders çalışma programı nasıl olmalı inceleyelim.

A) Sevdiği şeylerden gerekirse zorla mahrum etmek (Örneğin; bilgisayarının elinden alınması),

B) Görev ve sorumluluklarını yerine getirmeden bilgisayarın kendisine verilmemesi,

C) Anne ve babanın çocuğun göz yaşlarına aldanmaması gerekir. Bilmelisiniz ki çocuğunuz teknoloji bağımlısı olabilir. Bundan dolayı sizi kandırmanın her yolunu deneyebilir.

D) Anne tamam oğlum/kızım derken, baba hayır oğlum/kızım dememelidir.
Kararlı olduğunuzu gösterirseniz, çocuğunuz bu kararlılığı görüp tüm ciddiyeti ile anlaşmaya uymak zorunda kalacaktır. Bu da zamanla ders çalışmaya alışmaya başlamasına ve aile içi düzenin zamanla yerine oturmasına olanak sağlar.

Ebeveyn Tutumunun Öğrenciye Etkisi

Anne ya da babanın olmadığı evde otorite genellikle tam olarak sağlanamaz. Bundan dolayı başka bir destek almanız gerekebilir. Bu destek okulun Rehber Öğretmeninden, Psikologdan yakınlarınızda otorite kurmaya yetkin gözükebilecek kişilerden ya da Sınıf Öğretmeninden sağlanabilir.

Asıl amaç öğrencinin telefonla aranarak bile olsa kontrol eden başka birinin olmasıdır. Çocuğunuzun o kişiden çekinmesi ve otoriter gözükmesi yeterlidir. Genellikle buna en uygun okuldaki Rehber Öğretmen ya da Sınıf Öğretmenleri olmaktadır. Öğretmenlerden destek istemek hem fikir edinmenize hem de destek almanıza olanak sağlar.  Böylelikle ders çalıştırmak için gerekli bilgiyi edinirsiniz.

Çocuğuma Nasıl Ders Çalıştırabilirim BAŞLIKLI YAZIMIZIN SONUNA GELDİK. OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Yazan: Psikolojik Danışman Ali YONCA

Eğitim Ve Psikolojik Süreçlerle İlgili Sorularınızı Aşağıya Yorum Olarak Yazabilirsiniz.

Bize ulaşmak için instagrama “insirah.psikoloji” yazarak aratın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu