EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

Çocuk Gelişiminde Ödül Ve Cezanın Etkisi

ödül mekanizması

Çocuğa ödül bir kontrol mekanizması mıdır?

Yıllar önce bir basketbol oyuncusu (adı Bülent olsun), bir Amerikan Üniversitesi’nden spor bursunu ödül olarak kazanıyor. Amerika’da okumaya başlıyor. Hem okulun basketbol takımında oynuyor hem de eğitimini alıyor. Bülent’in ev arkadaşı da Amerikalı bir basketbolcu (Adı John olsun). Bir hafta sonu evde otururken, John eşofmanlarını giyiyor ve dışarıya çıkıyor.

Bülent, “Nereye gidiyorsun?” diye soruyor. John, “Antrenmana gidiyorum” diyor. Bülent şaşırıyor ve “Ama bugün antrenman yok ki. Hoca izin verdi” diyor. John, “Hocayla ne ilgisi var! Geliştirmem gereken birkaç şey var. Ben antrenman yapacağım” diyor. Bülent evde kalıyor, John antrenmana gidiyor. İkisinin antrenmana bakış tarzı çok farklı. Neden Bülent sadece koç antrenman koyduğu zaman çalışıyor da, John ihtiyaç duyduğu zaman çalışıyor? Bu anlayış farkı nasıl oluşmuş?

Çocuğun üzerinde ödülün etkisi

Çocuğa ödül, çocuğu kontrol eden bir mekanizma olduğundan ve bu yüzden de iç motivasyonu öldürdüğünden bahsetmiştik. O zaman çocuğu kontrol eden tüm mekanizmalar iç motivasyonu öldürüyor olmalı, diye bir çıkarımda bulunabilir miyiz? Örneğin “değerlendirmeyi” veya notlandırma sistemini ele alalım.

Sonuçta değerlendirme de bir kontrol mekanizması. Neden? Çünkü değerlendirme yaptığınız an, bir ürünün dışarıdan belirlenen bir ölçüte ne kadar uyup uymadığına karar veriyorsunuz. Yani, kişinin davranışlarını dış ölçüte göre kontrol ediyorsunuz. Kişinin bir işi iyi yapıp yapmadığına kendisi değil, başkaları karar veriyor. Öyleyse, değerlendirme de ödül gibi iç motivasyonu öldürür mü?

Ödül Ve Cezanın Gelişime Etkisi

Cornell Üniversitesi’nden araştırmacı Smith, öğrencilere farklı sanat eserleri gösteriyor. Sonra da onlardan bu eserlerle ilgili bir makale yazmalarını istiyor. Ama bir gruba, “Makaleniz uzmanlar tarafından değerlendirilecek” derken, diğer gruba, “Özgürce yazın. Sonra tartışacağız” diyor. Yani bir grup üzerinde kontrol kurarken, diğer grubu özgür bırakıyor. İki grup da makalesini yazıyor. İlk grubun hepsine olumlu değerlendirme yazıyor.

Dikkatinizi çekerim, olumsuz değil, hepsine olumlu değerlendirme yazıyor. Sonra bir ara oluyor. “Arada isterseniz yazmaya devam edebilirsiniz” diyor. Smith merak ediyor. Acaba bu arada çocuklar makalelerini geliştirmek için, ekleme yapacaklar mı? Yani, yazmaya devam edecekler mi?

Beklediği gibi, değerlendirilen grup yazmayı bırakıyor ve yazdığı makaleye tekrar bakmıyor. Bu grubun ilgisi kayboluyor. Çünkü kontrol mekanizması ortadan kalkınca, davranış da bitiyor. Ama diğer grubu makaleyi başkası için değil, kendisi için yazdığından, boş zamanda da yazmaya ve makalesini iyileştirmeye devam ediyor. Kısacası, bu araştırma gösteriyor ki değerlendirme de bir kontrol mekanizması olduğu için, ödül gibi, iç motivasyonu öldürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu