ÇOCUK KATEGORİSİEĞİTİM PSİKOLOJİSİOYUNLAR

Çocuk Oyunları İndirmeden Oyna

Çocuk oyunları indirmeden oyna yapmak istiyorsanız sayfamızın OYUNLAR kategorisini incelemenizi tavsiye ederim. Çocukların en sevdiği oyunları burada bulabilirsiniz.

Çocuk Oyunları – Eğitici

Ne kadar üretici, hayal gücü ne kadar geniş, ne kadar kendine yeten bir çocuk olursa olsun; her çocuk zaman zaman sıkılır ve huysuzlanır. Bu yazı böyle anlarda çocuklarınızı sıkıntıdan kurtarmak, aynı zamanda onlara el becerileri kazandırmak ve öğrenme yeteneklerini geliştirmek için ne yapmanız gerektiğini oyun örnekleriyle anlatıyor. Oyun, okul öncesi çocuğun en aktif öğrenme mekanizmasıdır. Aynı zamanda eğitimcilerin çok önem verdiği ‘deneme-yanılma’ aktivitesini de sağladığı için çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesine öncülük eder.

Mutfak Kutusu Oyunu

Mutfakta ister az, ister çok zaman geçirin, çocuğunuz, tabii olarak, yanınızda olmak isteyecektir. Mutfağınızdaki dolaplar ve çekmeceler çocuğunuzun huysuzluğunu yatıştıracak birçok ilginç şeyler barındırır. Neden çocuğunuza bir mutfak kutusu yapmıyorsunuz? Kırılmayan ve kesici olmayan birkaç mutfak eşyasını bir plastik kutuya veya sandığa koyun. Bunu çocuğunuzun erişebileceği bir yüksekliğe yerleştirin. Çocuğunuz bu eşyaları üretici oyunlar oynamak veya siz yemek yaparken size yardım etmek için kullanabilir. Tavsiye edeceğimiz mutfak eşyaları: Pasta kabı, kek çırpma aleti, pasta kalıpları, ölçüm kaşıkları, plastik tabak, kaşık, çatal, plastik bıçak ve bardaklar, plastik spatula, tahta kaşıklar, merdane.

çocuk oyunları

Ivız Zıvır Oyunu

Çocuğunuz için, evin en çok dolaştığı yerlerinden birinde bir ‘ıvır zıvır kutusu’ bulundurun. Bu kutuda kendi başına bir şeyler üretebileceği materyal bulunsun. Sayacaklarımız ıvır zıvır kutusu için iyi seçenekler olabilir: Çocuklar için güvenli makaslar, boyama kitapları, müsvedde kâğıtlar, boya kalemleri, yapıştırıcı, bant, oyun hamurları, yap-bozlar.

İş Kavanozu Oyunu

Bir iş kavanozu oluşturup ona vermeniz siz çalışırken onun bir şeyler yapmasına ve ev işlerinde sorumluluk kazanmasına yol açacaktır. Boş bir kavanoza veya küçük bir kutuya, küçük küçük kestiğiniz ve üzerine yapılması gereken işleri yazdığınız kâğıtları koyun: “Lavaboyu temizle”, “Sebzeleri yıka”, “Oyuncakları topla”, “Kitaplığı düzelt”, “Tozları al”…gibi. Bu işler çocuğunuzun tek başına yapabileceği ve yardım almaya ihtiyaç duymayacağı işler olsun. Ayrıca bunları hazırlarken onun da fikrini alın.

Eğer çocuğunuz ev işlerine yardımcı olmayı sevmiyorsa, bu ona yapmak istediği işleri seçme şansı verir. Oyuncakları Belli Aralıklarla Verin Çocuklar doğum günlerinde ve diğer özel günlerde hediye oyuncaklar alır. Bunları verenlerin iyi niyetlerini taktir ederiz, ancak bu harika oyuncakların çok az işe yaradığını görüp üzülürüz. Eğer oyuncakların hepsi elinin ulaşabileceği yerde ise, ne kadar güzel olurlarsa olsunlar, çocuğunuz bunlardan bıkacaktır. Oyuncakları dört hafta ila altı haftalık devrelerle çocuğunuzun önüne çıkartırsanız, çocuğunuz oyuncaklara karşı ilgi ve heyecanını tekrar kazanacaktır.

Mesafeli Basket Oyunu

Çocuğunuzla ve bir toplulukla bu oyunu oynayabilirsiniz. Bu oyunda basket atılabilecek bir kalemlik kutusu ya da herhangi yuvarlak bir kutu tercih edilir. Kutu 1 ya da 1.5 metre uzakta tutulur. Kutuya uzaktan kağıdı top yaparak atmanız gerekecek. İlk olarak kağıda şikayetlerinizi ya da isteklerinizi yazın. Eğer kalabalık bir yerde yapılıyorsa, kağıda kimse ismini yazmadan sorun ve şikayetlerini yazar. Böylelikle kağıtlar toplanır ve sırayla okunur. Okunduktan sonra kağıt yuvarlak yapılır ve sırayla uzaktan kutuya basket atmaya çalışılır. Herkes kağıdını basket atmaya çalıştıktan sonra finale kadar gider. Finalde kim kazanırsa alkışlanır ya da hediye verilir.

  • Benimle Oynar Mısın
  • Çocuk Eğitimi
  • Çocuk ile oynanan oyunlar
  • Çocuk Oyunları
  • Pedagog
  • Pedagog Ali Çankırılı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu