ZAYIFLAMA DİYET

Egzersiz Ne Demek

Egzersiz ne demek

Egzersiz Ne Demek? Egzersizden Önce ve Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Öncelikle egzersiz ne demek onu açıklayalım. Egzersiz; fiziksel durumu geliştirmek veya sürdürmek ve sağlık amacıyla yapılan bazı aktivitelerin gerçekleştirilmesidir. Bu makalemizde Egzersiz yaparak ne kadar zayıflarım, nasıl beslenmeliyim gibi konulardan bahsedeceğim.

ZAYIFLAMA & KİLO YÖNTEMİ

Egzersizden önce ve sonra beslenme ipuçları dengeli bir diyet, fiziksel uygunluk için önemli bir temeldir. Antrenman hedefinize bağlı olarak, yemek yemeniz kişisel hedeflerinize bağlıdır. Beslenme uzmanları bile bu soruda aynı fikirde değiller. Antrenman hedefiniz için doğru besin alımına ilişkin bilgileri burada bulabilirsiniz. Gelgelelim bu beslenme önceliği nasıl olmalı birlikte başlayalım.

Ne zaman yemek en doğrusu olur?

Gıda, vücut için bir enerji kaynağı olarak hareket eder. Bu nedenle, egzersizden önce yemek yemenin fiziksel performansı etkilemesi doğrudur. Aç karna egzersiz yaptığınızda, daha az enerjiniz olur. Çünkü egzersizden önce yanlış şeyi yemek, kendinizi rahatsız ve yorgun hissetmenize neden olur. Doğrusu ise, arada bir yemek ya da doğru yiyeceklerin seçiminde ve bireysel antrenman hedefinde yatmaktadır.

Egzersizden önce ne yemelisiniz?

Egzersizden önce aşırı miktarda yemek yememelisiniz. Egzersize başlamadan önce son öğününüz egzersizden yaklaşık iki saat önce olmalıdır. Yediğimiz besinleri sindirmek için bu süre yeterlidir ve mideyi yormaz. Fakat bu süreye uyulmazsa, vücut besinleri sindirmekle meşgul olur ve daha az enerjiye sahip olursunuz. Sporunuza başlamadan önce bol karbonhidrat ve protein içerikli yemek yemiş olmanız gerekmektedir. Egzersiz ne demek konusunu daha iyi anlamak için okumaya devam ediniz.

Spordan önce enerji artışı elde etmek söz konusu olduğundan dolayı, muz ve diğer meyvelerin yanı sıra pirinçten yapılmış çubukları yemeniz tavsiye edilir. Bu gıdalar , özellikle vücut tarafından kolayca parçalanan kısa zincirli karbonhidratlar içerir. Egzersizden önce tokluk hissi yaratmadan size hızlı enerji sağlarlar.

Sindirimi zor olan besinlerden nasıl kaçınırız?

Karşılaştırıldığında, yağların sindirimi daha zordur ve doğrudan enerji sağlamazlar. Aksine, vücut yağları sindirmekle meşgul olduğu için önce enerjiyi kullanır. Bu nedenle, sporunuzu yapmadan önce yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmak daha iyidir.

Başka bir örnek verecek olursak çiğ gıda tavsiye edilir . Çiğ gıda tüketmenin sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, çiğ gıdanın sindirimi de zordur ve bu nedenle egzersizden önce yenilmemelidir. Bununla beraber, sindirimi vücut için bir zorluk teşkil eden baharatlı ve yüksek lifli gıdalar için de geçerlidir. Burada egzersiz ne demek daha iyi anlaşılıyor.

Egzersiz yapmadan önce hiçbir şey yememek sağlıklı ve doğru mudur?

Yağ yakmak, özellikle sabahları aç karnına egzersiz yapmak metabolizmayı daha iyi çalıştırır. Bunun nedeni, karbonhidrat depoları tükendiğinde vücudun yağ rezervlerini kullanmasıdır. Bu yüzden egzersizden önce yemek yemeden bir daha düşünün.

Kahvaltıdan önce koşu ve diğer benzeri dayanıklılık sporları önemlidir. Çünkü vücut yağını parçalamaya ve böylece kilo vermeye yardımcı olabilir. Alman beslenme uzmanı koşmadan önce yemiş olmalısınız diyor. Çünkü aç karnına yapılan dayanıklılık antrenmanı, daha düşük performansa yol açar.

Egzersiz sonrası yemek doğru mu?

Egzersiz ne demek konusu anlaşıldıktan sonra, egzersiz sonrası yemek doğru mu birde bunu anlayalım. Egzersizden sonra yemek yemek, enerji depolarınızı yenilemeniz ve yeni güç kazanmanız için önemlidir. Egzersizden önce yemek ise tam tersi olacaktır. Bu şekilde kaslarınızı gıdalarla besler, yenilenme ve yapıyı desteklersiniz. Özellikle egzersizden sonra yeterince sıvı içmeyi unutmayın.

Terli aktiviteler sırasında vücut sadece su kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda birçok elektrolit ve minerali de kaybeder. Bu sıvı açığını meyve suyu gibi izotonik içeceklerle de kapatabilirsiniz. Ayrıca hangi besinlere ihtiyacınız olduğu, sporun türüne ve kişisel antrenman hedefinize bağlıdır.

Sporcu Beslenmesi ve Kilo Yönetimi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu