EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

Hangi Şehir Üniversite İçin Tercih Edilmeli YÖS Tercihleri

YÖS Tercihleri

Hangi Şehir Üniversite İçin Tercih Edilmeli? YÖS Tercihleri

Üniversite Okumak İçin Hangi Şehir Tercih Edilmeli?

Üniversite tercih etmenizi öncelikle bölüm odaklı düşünmeniz sizi kariyer konusunda daha başarılı kılacaktır. İstediğiniz bölümü ailenizin olduğu şehirde okumanız size ders çalışma konusunda daha avantaj sağlayacaktır. Maddi olarak zorlanabileceğiniz şehirleri seçmekten kaçınmanız gerekiyor. Örneğin: İstanbul’da bir öğrencinin özel yurtta kalması ve normal okul gelir ve giderleri ile birlikte aylık en az 1800 liraya tekabül edeceğini bilmeniz gerekiyor. Diğer bir örnek olarak da Samsun’da okuyan bir öğrencinin özel yurtta kalması ve diğer gelir giderleri en az 800 liraya, en fazla 1300 liraya denk gelir. Bu veriler 2019 yılı için geçerlidir.

Sadece kariyer odaklı ve maddi olarak sorun olmayacağını düşünüyorsanız sırası ile: İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Sakarya, Kayseri, Konya, Adana, Samsun, Antalya, Yalova, Kocaeli şehirleri kariyer olarak en avantajlı bölgelerdir.

Samsun’da öğrenciliğimi yapmış biri olarak şunu söylemeliyim ki: Samsun’un Atakum ilçesi öğrencilik açısından en ideal şehirlerden birisidir. İstanbul’un kalabalığı yoktur. Maddi açıdan idealdir. Sosyal olarak geniştir. Eğitim olarak iyidir. Tek dezavantajı havanın çok değişken olmasıdır.

Sonuç olarak maddiyatınız yüksek derecede değil ise İstanbul, Ankara, Bursa gibi yerleri  seçmemeniz gerekir. Maddi sorunlarınız yok ise verdiğim kariyer avantaj sırasına göre tercih yapabilirsiniz.

hangi şehir tercih edilir

YÖS İle Özel Üniversitelerde Hangi Bölümü Tercih Etmeliyim?

YÖS puanınız 45 ve üzeri ise özel üniversitelerde her bölümü kazanabilirsiniz (daha aşağı bir puan ise de mümkün olabilir). Özeller genellikle para peşinde koşan kurumlardır. Bundan dolayı özel üniversitelere girmeyi düşünenler istediği bölümü okuyabilir. Sadece ekonomik olarak istediklerini karşılamanız yeterlidir.

Özel yerlere başvurmanızı ise tavsiye etmiyorum. Bunun sonucu olarak kendinizi geliştirmemiş biri olarak mezun olabilirsiniz. Tüm özeller için geçerlidir demiyorum ama genelde özeldeki hocalar, meslekten atılmamak için öğrenci ile problem oluşturmaktan kaçınıyorlar. Bunun sonucu olarak derslerden kalan pek olmuyor.

Bazı üniversitelerde ise farklı olarak hocalar çok disiplinli oluyor. Özellerin işleyiş mantığında öğrenciyi sınıfta bırakmak ve bir sene fazladan okumasını sağlamak olabilir.

Bu durum da üniversiteye ek olarak bir sene gelir kazandırır.

Sonuç olarak, özelden hemen hemen her bölümü kazanabilirsiniz. Eğer devlet üniversitesinden kazanmış olduğunuz bir bölüm varken, özelden okumayı tercih ederseniz, bu size dezavantaj olarak ilerde karşınıza çıkabilir.

Özel Üniversitelerde %100 Burslu Nasıl Bölüm Kazanabilirim?

Özelde yüzde yüz burslu okumak demek, hiç para ödemeden devlet üniversitesindeymiş gibi okuyabilmek demektir. Özel üniversitelerde %100 burslu kazanmak çok zordur. Bundan dolayı her üniversiteye %100 burslu olarak tercih yapmayı deneyin. Özel üniversitelerin başvuru tarihlerini erkenden araştırmaya koyulup, gerekirse üniversitelerin telefon numarası ile iletişime geçmelisiniz. Çünkü genellikle burslu olarak okumak isteyenler için başvurular bir kaç gün içerisinde bitmektedir.

Genellikle tam burslu kazanamasanız bile %75 ya da %50 burslu olarak özel üniversitelerde yüksek bölümler kazanmak zor değildir. Özel üniversitelere başvuru yapmak insanlara maddiyatı yüksekmiş gibi gözüktüğünden dolayı, özel üniversitelere tam burslu seçeneği ile başvurmak pek kimsenin aklına gelmemektedir.

Tam burslu kazansanız bile sizi ilk olarak mülakata çağıracaklardır. Mülakattan geçemezseniz bu imkanı kaybedebilirsiniz. Mülakata çağırmayan, direk kazandıran üniversiteler de mevcut olabilir ama bu sayı az olduğundan dolayı sürekli üniversitelerin peşinden koşmalısınız. Başvurularını aksatan, yaz olduğu için sürekli gezen ve tatil yapan kişiler, yaz sonu hiç bir bölümü kazanamadım diyerek kendilerinde kusuru bulmamaktadırlar. Sizin yapmanız gereken özel bile olsa başvurmak ve her gün 20 dakikanızı üniversite başvurularını araştırmakla geçirmeniz olacaktır. Bunun sonucunda istediğiniz bölümü kazanamasanız bile mutlaka iyi bir bölümü elde etmiş olacaksınız. Sadece tercih yaparken iyi düşünmeniz gerek.

YÖS’ün Kaldırılma İhtimali Var Mı?

YÖS’ün kaldırılma ihtimali yoktur. Bunun sebebi YÖS üniversiteler tarafından ayarlanan bir sınavdır. Milli Eğitim Bakanlığının ya da ÖSYM’nin kararı ile alakalı bir durum değildir. Türkiye eğitim sistemine göre YÖS zaten mevcut olan bir sistem değildir. Üniversitelerin özgür iradelerine bırakılmıştır. Bundan dolayı bazı üniversiteler YÖS ile öğrenci almamakta, bazıları ise almaktadır.

Sonuç olarak YÖS üniversitelere bağlı bir sistem olduğundan dolayı, üniversitelerin alım yapıp yapmadığı ile alakalı bir durumdur. Kaldırılma imkanı yoktur. Çünkü YÖS sınavının kaldırılması durumunda Türkiye, siyasal ve ekonomik olarak sıkıntıya girecektir. Her sene YÖS kaldırılacak gibi dedikodulara kulak asmayınız. Her tercih döneminde yabancı öğrenciler düşünülür.

Başa dön tuşu