ZAYIFLAMA DİYET

Karaciğer Diyeti Tarifi

karaciger-diğeti-Karaciğer Diyeti Tarifi

DİYET YEMEK TARİFLERİ

Karaciğer diyeti sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda basit tarifleri sayesinde genel sağlığınızı da iyileştirir. Karaciğer diyetini daha önce test etmiş ve etkilerinden memnun olan kişilerin görüşleriyle makalemiz yazılmıştır. Ne yiyeceğinizi ve uygun menüyü nasıl hazırlayacağınızı burada öğreneceksiniz.

Karaciğer Diyeti

Yağ oranı düşük, kolayca sindirilebilir ürünler içermelidir. Diyet, kullanacak kişinin durumuna göre değiştirilebilir. Bunun az yağlı bir diyet olduğunu ve kolayca sindirilebilir olduğunu unutmayın. Karaciğer diyetinde ufak porsiyon şeklinde 5-6 öğün yemeyi unutmayın.
Bu, karaciğeri serbest bırakmamıza ve çalışmasının ritmini yavaşlatmamıza izin verecektir. Hafif öğünler düzenli aralıklarla, 2-3 saatte bir yenmelidir. Karaciğer diyetinde yemeklerin taze ürünlerle hazırlanması önemlidir . Hazırlıkları yemeklerden önce yapılmalıdır, çünkü o zaman vücuda uygun besinleri sağlayacağız. Ayrıca bulaşıkların tekrar ısıtılmasının sınırlandırılması ve buzdolabında uzun süre saklanması tavsiye edilir.

Karaciğer diyetinde yapılması gerekenler:

Buharlı pişirme, parşömen üzerinde pişirme, yağ ilave edilmeden sotelenir. Karaciğer diyeti, zeytinyağı, keten tohumu yağı, tereyağı gibi yağlar içermelidir . Bu ürünleri çeşitli salata, et ve hatta çorba çeşitlerini tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Yapılmaması gerekenler ise; Kemik çorbaları, mayonez, hazır yiyecekler, tatlılar, kızartma türleri gibi gıdalar.

Bu diyet türünü özellikle yapması gereken kişiler : Karaciğer sirozu olanlar, stresli bir yaşam tarzı olanlar, pankreas hastalıklarından muzdarip kişiler, hepatit hastaları, pankreas veya safra taşı iltihabından muzdarip kişiler özellikle yapmalıdır.

Not: Tabii ki sağlıklı insanlar da bu diyeti uygulayabilir, bu diyet sayesinde genel sağlıklarını iyileştirecek ve gelecekte yukarıdaki hastalıklardan herhangi birine yakalanmalarını önleyecektir.

Karaciğere karşı karaciğer tarifleri

İnternette ve forumlarda günlük diyetinizde kullanabileceğiniz birçok tarif bulabilirsiniz. Onlar sayesinde akşam yemeği ve diğer yemekleri hazırlamak sizin için zor olmayacaktır.

Tarif örneklerini aşağıda görebilirsiniz:
Kahvaltı ve soğanlı omlet, tereyağlı kepekli ekmek, çay, haşlanmış yumurta, maden suyu, pul ile süzme peynir. Bununla beraber zayıf kahve, tereyağlı ve yağsız ekmek, domates suyu, sade yoğurt, soyulmuş elma, birkaç kuru erik, limonlu çay.
İkinci gün kahvaltı; kepekli ekmeği, tuzlu peynir, yoğurt ve meyve ile yağsız peynir. Ayrıca nektarin ve elma, portakal, çilek ve meyve salatası, çorbalar, ballı çay.

Hamileler için karaciğer diyeti

Karaciğer diyeti esas olarak gestasyonel kolestaz teşhisi konan hamile kadınlara yöneliktir. Hastalık nadirdir ve küçük bir grubu etkiler, genellikle çok yüksek düzeyde testesteron hormonları nedeniyle hamileliğin 30. haftası civarında gelişir. Hamilelikte kolestaz, müstakbel anne ve çocuk için bir tehdit oluşturmaz. Hamile bir kadının izlemesi gereken tedavi, karaciğer diyetinin uygulanmasına dayanmalıdır.

Başa dön tuşu