NASIL BESLENMELİYİZ?

Karbonhidrat İçerikli Diyetler

Karbonhidrat İçerikli Diyetler

Karbonhidrat İçerikli Diyet Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Başlamalıyız? NASIL BESLENMELİYİZ ?

Diyet çeşitleri nelerdir? : Hızlı ve sağlıklı kilo vermek ya da vücut geliştirip kas yapmak istiyorsanız protein diyetine başlayabilirsin. Ayrıca günün her saatinde bol miktarda protein tüketebilirsiniz. Bu diyeti özellikle hem kas yapmak için hem de yağlarınızdan kurtulmak için öneriyoruz. Protein diyetinin en önemli özelliği, sizi uzun süre tok tutacaktır.

Protein Diyetinde Ne Yenir?

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu beslenme biçiminin konsepti zengin protein içeriği olmasıdır. Bu diyet içeriğine hem bitkisel hem de hayvansal proteinler dahildir. Gelgelelim protein diyeti yaparken neler yiyebiliriz inceleyelim.

Süt ürünleri, baklagiller, sebzeler, yumurta ve yağsız et yiyebiliriz. Ancak öte yandan alerjiniz olan gıdaları tercih etmemelisiniz. Protein içerikli sıvı tüketimi her diyette sizi destekler. Bayanlar protein diyetinde günlük 55 gram civarı protein, erkekler için 70 gram civarı protein tüketmelidir.

Düşük Karbonhidratlı Diyet

Düşük karbonhidratlı diyet, diğer diyet çeşitleri arasında en çok tercih edilen diyet türüdür. Bu konuyla alakalı makaleler sanal alemde çok fazla dolaşmaktadır. Çünkü bir çok düşük karbonhidrat diyeti türü vardır. Halbuki asıl olan minimum seviyede karbonhidrat tüketmektir. Kendinize özgü olmak istiyorsanız, karbonhidrat alımınıza sınır getirin.

Düşük Karbonhidratlı Diyet İçin Uygun Gıdalar

Söz konusu düşük karbonhidrat olunca seçenekler azalıyor. Öncelikle içeriğinde az karbonhidrat, protein açısından daha zengin gıdalar yiyin. O halde düşük karbonhidratlı sağlıklı besinler başlangıç için iyi bir giriş olabilir. Ancak aşırıya kaçmadan beslenmelisiniz.

Düşük karbonhidrat için önereceğim yiyecekler şunlardır:

Balık, Et, Sebzeler, Baklagiller, Süt Ürünleri ve Fındık tüketmekle başlayın. Düşük karbonhidratlı yemek isteyip aynı zaman da makarna gibi ürünler mi yemek istiyorsun? Bu durumda bir miktar proteinli makarna tüketebilirsin. Çünkü proteinli makarnanın yapılışında çoğunlukla bezelye kullanılır. Lakin tadı sıradan makarna ile aynıdır. Böylece düşük kalori tüketmiş olursunuz.

Yüksek Karbonhidrat İçerikli Diyet

Yüksek karbonhidratlı diyet  diğer beslenme çeşitlerinin genel kalıbının dışında bir türdür. Çünkü burada aşırı olarak tabir edeceğim karbonhidrat gündemde! Aynı zamanda minimum seviyede yağ tüketilir. Bu beslenme şekliyle dikkat etmeniz gereken şey, açlık ve tokluk doygunluk seviyenizdir.

Yüksek Karbonhidrat İçerikli Gıdalar

Süt ürünleri, Tam Tahıllı Ekmek, Yağsız et, Balık, Sebze ve Meyveler ilk sırada gelir.

Her zaman yeteri miktarda yağlı gıdalar tüketin. Balık yemek Omega 3 takviyesi sağlayacağından her zaman tüketilmelidir. Rafta bekletilmiş türde ürünleri daha çok yiyoruz.

Vejeteryan Diyet Çeşitleri

Vejeteryan diyet hayvansal katkılı besin içermez. Daha çok bitkisel çeşitliliği olan beslenme türüdür. Vejeteryan diyet yapanlar yemek tüketeceği zaman, süt, peynir, yoğurt, balık, yumurta vb. gıdalardan oldukça az tüketirler ya da hiç tüketmezler. Vejeteryan beslenme alışkanlıkları özel sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Oysa ki besinlerin hemen hemen hepsinin bizlere bir yararı vardır. Bu ürünlerin kolay ulaşılması ve maddi değerlerinin yüksek olmaması da tercih sebepleri arasındadır. Son yıllarda artan kronik hastalıklardan dolayı vejeteryan beslenme biçimi seçilmektedir.

Karbonhidrat İçerikli

#proteindiyeti #diyetçeşitleri #kişiyeözeldiyet #sudiyeti #vejeteryandiyet

Başa dön tuşu