NASIL BESLENMELİYİZ?

Kişiye Özel Diyet Çeşitleri

Her kişiye özel diyet listesiKişiye Özel Diyet Çeşitleri Nelerdir? Şimdi bunları kısaca anlatalım.

NASIL BESLENMELİYİZ ?

Kişiye özel diyet nasıl olmalıdır? Standart diyetlerde, genellikle yağsız bir menü sunulur. Yağsız beslenme, sağlıklı kilo verme süreci için tamamen yanlıştır.

Lakin yağlar vücut için elzemdir, hormonların ve sinir sisteminin çalışması için gereklidir. Midenin geç boşalmasını sağladığı için açlık duygusunu geciktirir.

Diyet listesinde, yağsız değil az yağlı yemeklerin kullanılması gerektiği unutulmamalıyız. Bunların dışında hangi yağı tercih etmeliyiz?

Bunların başında zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve avokado yağı gelir. Bu yağların tüketilmesi hücre zarlarının daha iyi korunmasını sağlar.

Kişiye Özel Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

Kişiye özel diyet programı nasıl olmalıdır?

Tüketilecek yoğurt, peynir, süt, kefir gibi besinlerinde az yağlı olanları tercih edilmelidir.

Oysa yağsız olanlarını değil yüksek lif içeren tahıllar olmalıdır. Ayrıca kepekli makarna, bulgur, kepekli pirinç gibi karbonhidratlar diyette mutlaka yer almalıdır.

Özel diyetlerde yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip meyve ve sebzeler bulunmalıdır. İçerdikleri antioksidan bileşenler nedeniyle beslenme programlarında mutlaka yer almalıdır.

Bunların dışında et, tavuk, yumurta, balık ve kuru baklagiller ise kasların korunmasına yardımcı olur. Ayrıca geç sindirildiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar.

Tüm bu besin gruplarının yeterli ve dengeli alınması, beslenme programında olması gerekmektedir. Bu besinleri sağlayan zayıflama listesi ile yağ yakımınız daha hızlı ve kilo vermeniz daha kalıcı olur.

Yaşa Göre Diyet Listesi

Özel diyet listeleri standart olmamalıdır. Diyet programında öncelikle kişinin cinsiyeti, yaşı, fiziksel aktivite durumu, sağlık durumu, sağlık geçmişi, kullanmış olduğu ilaçlar bilinmelidir.

Ancak bunların dışında kan tahlil sonuçlarında ki yüksek ve düşük olan değerlere bakılmalıdır. Vitamin ve mineral seviyesine bakılıp, ev ve iş hayatına da yer verilmelidir.

Yeme davranışı ve yeme psikolojisi incelendikten sonra değerlendirilmelidir. Sonrasında haftalık olarak diyete uyum ve iştah durumuna bakılıp, metabolik değişikliklerine bağlı olarak farklılıklar yapılır.

Kişiye Özel Diyet Programı

Sağlıklı diyet listeleri protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını içermelidir. Kişiye özel diyet listesinin kalorisini ortalama %11-14’ini protein kaynakları oluşturur. Sağlıklı diyet listeleri mutlaka bol su içermelidir.

A,D,E,K ve B grubu vitamin kaynakları; demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, selenyum gibi mineral kaynakları beslenme programında bulunmalıdır. Böylece vitamin veya mineralden kısıtlı ya da eksik beslenme planları çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Son olarak Güne Enerjik Başlamayı Sağlayacak 5 Besin önereceğim.

1. Kahve

2. Yulaf ezmesi

3. Chin çekirdekleri

4. Yeşil çay

5. Keten tohumu

Bu gıdaları düzenli olarak tüketenler, özel diyet ve sağlıklı bir yaşamın başlangıcını yapmış olur.

#özeldiyet #kisiyeozeldiyet #diyetnasılyapılır #dityetlistesi #sudiyeti #suorucu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu