Öğrencinin Görevleri – Bilim Adamlarının Hayatı

Öğrencinin Hataları

Öğrencinin Hataları

Öğrencinin Görevleri Ve Anne Babaların Görevleri

Evet gençler, bir tek anne babalar mı hatalı? Hayır. Tabii ki öğrencinin hataları da çoktur.

Başarılı olmanın sırrı, üstün yeteneklere sahip olmakla tam olarak alakası yoktur. Elbette bu doğru. Çünkü üstün yeteneklere sahip olmak (el becerisi, zeka, güç gibi) sadece başarılı olmayı kolaylaştırır. Tamamı değildir.

Başarılı insanların hayatlarını incelediğinizde, gerek akademik hayatında, gerek iş hayatında, gerek sosyal yaşamında başarılı olan insanlar, geçmişte yaşadığı olumlu-olumsuz tüm deneyimlerinden ders almış kişilerdir. Yaptığınız işin sonuçları sizi veya birilerini tatmin etmediğinde bahane üretmek yerine, nerede hata yaptığınızı veya neyi eksik yaptığınızı düşünmelisiniz. Bu yaklaşımı bir düşünce tarzı haline getirmek, başarılı olmanın ilk basamağını oluşturmaktadır.

Kişinin kendi yeteneklerini keşfetmiş olması neleri çok iyi yapabileceğini gösterir. Hangi konularda istenilen düzeyde beceri veya deneyime sahip olmadığımızı da çok iyi bilmeliyiz. Neleri yapıp neleri yapamayacağımızı biliyor olmak, bize hem zaman kazandırır hem de doğru tercihler yaparak başarılı olmamızı sağlar.

Örneğin, sesimiz iyi değilken şarkıcı olmayı zorlamak kendi adımıza hüsranla sonuçlanabilir ki bu da “başarısız oldum” dememize sebep olur. Aslında ortada bir başarısızlık yoktur. Tercih hatası vardır. Aynı şekilde, resim çizme yeteneğimiz var ve güzel sanatlar bölümünde okumayı tercih etmişsek akademik olarak başarılı olmamız tesadüf olmayacaktır.

Bir konuda başarılı olup olmadığımızı anlamak onu kısaca çalışıp geçerek olmaz. Üzerine gidilmelidir. Üzerine gidilmeden “ben hiçbir şeyde başarılı değilim” demek, tembel olduğunuzu gösterir.

Merkezdeki Öğrencinin Hataları “Tembellik

Çok yemek yemek, uyku düzensizliği, internette çok zaman geçirmek tembelliğe neden olur.

Dengeli beslenmek, uykuyu düzenlemek, internette zaman geçirsek dahi faydalı yönde kullanmak enerjimizi arttıracaktır.

“tembel insan, hak edilmiş bir dinlemenin zevkini bilemez, çünkü Pascal’ın dediği gibi ısınmak üşürseniz, dinlenmek yorulursanız güzeldir.”

Hiçbir başarı yoktur ki, tesadüfen oluşmuş olsun.

Sağlıklı olmanıza rağmen ben başaramam duygusuna kapılmak, kendini kandırmaktan başka bir şey değildir.

Bazı Hayat Hikayelerine Bakalım

Bir çocuğun hikayesi. Eski zamanlarda bir çocuk yaşarmış. Ne okumayı biliyor ne de yazmayı. Ne kadar denerse denesin A’nın B’den önce geldiğini anlayamıyormuş. Harfler onun düşmanı imiş. Harfler gözünün önüne gelince dans ediyor gibi görünürmüş. Bundan dolayı bir türlü okuyamaz ve anlayamazmış. Bunu kiminle paylaşabilirim diye düşünmüş. Kimseyle. Bir gün bu zavallı çocuk yenik düşmüş. Çalışmanın verdiği baskı, çocuğu eziyormuş. İnsanlar ona ezik gözüyle bakıyor, anne babası çocuğu hakkında umudunu yitiriyormuş. Bir gün turnayı gözünden vurmuş. Çalışmanın meyvesini almış. Teorisini anlattığında bütün dünya şok olmuş.

öğrencinin okulla ilişkisi

BU KİŞİ KİM ? TAHMİN EDEBİLİR MİSİNİZ?

Yukarıdaki çocuk, ALBERT EİNSTEİN. İzafiyet teorisi ile tüm dünyayı şaşkına uğratmış. Brown devinimi, fotoelektrik etki, 1921 yılında ona Nobel Ödülünü kazandırdı.

einstein atomu nasıl parçaladı

PEKİ BU NE ?

leonardo da vinci kimdir

Leonardo da Vincinin Çalışan bir helikopter taslağı.

PEKİ NE ZAMAN ÇİZDİ BUNU?

İlk uçağın havalanışından tam 400 yıl önce. Leonardo da Vinci okuma ve yazma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyordu.

Bazı kaynaklar Asperger Sendromlu olduğunu yani otizmli olduğunu söylüyor.

Bir başka bilim insanına geçelim.

ELEKTRİĞİ BULARAK DÜNYAYI AYDINLATAN ŞAHIS KİMDİR?

Thomas Alva Edison. O zavallı adam da harfleri doğru algılayamıyordu.

Ampulün mucidi Thomas Edison tam bir uyku düşmanıydı. Uyuyarak geçirilen zamanın kayıp olduğuna inandığını söyleyen Edison, günü 1-2 saatlik küçük kestirmelerle geçiştirmeyi tercih ederdi.

PEKİ BU KİM?

İsaac Newton hakkında

Fizik kanunları ve matematik konusunda muhteşem çalışmalara imza atan İsaac Newton Asperger Sendromu’na sahipti.

Babası henüz kendisi doğmadan  3 ay önce ölüyor. Annesi ise Newton’u üç yaşında iken terkediyor.

Bütün zorluklara rağmen 10 milyon kelimelik eser bırakıyor.

İmam Suyuti

İmam es-Süyûtî (Rahimehullâh), İslâmî ilimlerin her alanında çok sayıda eser kaleme almış, bugün de ilimle uğraşanların mutlaka ilgilenmesi gereken kitapları var.

Matematik dersi gördüğü zaman, bu dersin kendisine bir dağı yüklenmekten daha hafif olduğunu söylemiştir.

Onun en büyük özelliği ise ezberinin kuvvetli olması ve kısa zamanda büyük kitaplar yazabilmesiydi. Bu başarısı kendisine sorulduğunda; kütüphanelere, kitaplara ve kitapların içeriğine yönelik çok çalışmayı sevmesi ve okumasından kaynaklandığını söylemiştir.

DERS ÇALIŞIYORUM ANLAMIYORUM

Ders çalışmama rağmen anlamıyorum, diyebilirsiniz. Ama tekrar tekrar okuyup üzerine gitmemek, sizi haklı çıkarmaz.  Onlarca denemenin ardından mutlaka başaracaksınız. Tümüyle başarmanız önemli değil, her konuda gayret etmeniz size hangi konuda daha iyi olduğunuzu gösterecektir. Ders çalışmadaki hedefiniz başarılı olmak değil, mutlu olmak ve mutlu etmek olmalıdır. Başarı sonuçtur. Gayret etmeden mutlu olamayız.

İsra Suresi 13. Ayette Allah şöyle buyurur:

Size ancak çalıştığınızın karşılığı vardır.

Buradan anlamamız gerekiyor ki, “Çalışmak, müminin duasıdır.”

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kuvvetli mü’min, Allah katında zayıf müminden daha çok sevilen kişidir. Her ikisinde de hayır vardır. Sana fayda verecek şey üzerine hırsla çalış. Allah’tan yardım dile ve asla acizlik gösterme. Başına bir şey gelirse de, “şöyle yapsaydım böyle olurdu” diye şikayet edip durma. “Allah’ın takdiri bu, O ne dilerse yapar” de. Zira “eğer şöyle yapsaydım, şöyle olurdu” sözü, şeytanı memnun edecek işlerin kapısını açar (Müslim, Kader).