NASIL BESLENMELİYİZ?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron yağı faydaları saymakla bitmez. Ülkemizde en sık kullanılan besin takviyelerinin başında geliyor.  Yüzyıllardır yaralar ve yanıklar için kullanılmıştır. Günümüzde sarı kantaron bitkisinin ruh halini iyileştiren etkisi özellikle takdir edilmektedir. Lakin hafif ve orta şiddette depresyon, şifalı bitkinin yardımıyla hafifletilebilir. Sarı kantaron yağı fiyat olarak da pahalı sayılmaz. Her bütçeye uygun ve ulaşılabilir bir bitkidir.

sarı kantaron yağı

Sarı kantaron yağı faydaları ne işe yarıyor?

İçerdiği fenolik bileşikler nedeniyle sarı kantaron, antioksidan özellik gösteriyor.

  • Sarı kantaron yağı yapısında bulunan biyoflavonoidler ve hiperforin, sedatif (sakinleştirici) özellik gösteriyor.

Hiperisin nedeniyle de, hafif ve orta şiddetli depresyonun tedavisinde kullanılıyor.

  • Menopoza bağlı sıcak basmalarına karşı black cohosh ve sarı kantaronun beraber kullanılmasının vazomotor (kan damarı çapının değişmesi) şikayetleri azalttığı belirtiliyor.

Ayrıca sarı kantaron yağı faydaları, yanık tedavisinde etkili olabileceği belirtiliyor.

Sarı kantaron; ağız kuruluğu, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi ve ışığa karşı hassasiyet oluşturabiliyor.

Antidepresanlar, kanser ilaçları ve transplantasyon (organ nakil) ilaçları ile etkileşebilen sarı kantaronu, hekim ve uzman diyetisyen danışmanlığında kullanmanızı öneriyorum.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağı üretiminde çiçekler, yapraklar ve saplarla birlikte kurutulmuş çiçekli dal uçları kullanılır. Kullanım dozajını, türünü ve süresini ilgili kullanma talimatından ve doktor veya eczacınızdan öğrenebilirsiniz.

Bu bitkinin yağını harici kullanım için kendiniz de yapabilirsiniz. Taze çiçek açmış çiçekleri vidalı hafif bir kavanoza koyun ve çiçekler yaklaşık bir parmak genişliğinde olana kadar kaliteli, soğuk sıkım zeytinyağı ile doldurun. Ardından kavanozu kapatın ve dört ila beş hafta boyunca aydınlık veya güneşli bir yere koyun. Arada bardağı zaman zaman sallamalısınız. Son olarak, çiçekleri süzün ve yağı saklamak için koyu renkli bir şişeye dökün. Kullanırken avucunuzu bununla ıslatabilir ve etkilenen cilt bölgesine sürebilirsiniz.

Hangi yan etkilere neden olabilir?

Kimyasal antidepresanlar gibi, bunun da yan etkilere neden olabilir, ancak daha az sıklıkla olur. Yine de, almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ciddi uyarılar var. Şifalı bitki güneş ışığına karşı artan hassasiyete neden olabilir (ışığa duyarlılaştırıcı etki). Bu nedenle özellikle açık tenli kişilerin sarı kantaron yağı faydaları olduğu gibi bazı durumlarda kullanmaması veya güneşten uzak durması gerekmektedir.

Nelere dikkat etmelisiniz sarı kantaron kullanırken?

Bazı yüksek doz sarı kantaron müstahzarları için reçete gerekirken, diğer birçok müstahzar doktor reçetesi olmadan temin edilebilir. Sarı kantaron’un şiddetli veya kronik depresyon için hiçbir olumlu etkisi tanımlanmamıştır. Bu nedenle, intihar riskinin artması nedeniyle bu gibi durumlarda sadece tıbbi bitki ile tedavi çok tehlikelidir. Kullanacağınız duruma göre doktor tavsiyesi alınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu