EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

Sevgi Dili Nedir Karı-Koca

sevgi-dili-nedir-kari-koca

Sevgi Dili Nedir Karı-Koca İlişkisi Üzerine

Evliliklerin çoğunda küçük de olsa problemler, tartışmalar yaşanmaktadır. En büyük sebebi sevgi dillerini bilmemekten kaynaklanır. Bu küçük tartışmalar evliliğin bir parçası olmakla beraber, çok sık olması da büyük sorunlara yol açabiliyor. İki tarafın sağlıklı bir şekilde ilişkilerini yürütmeleri için fedakarlık, çaba ve ilgi gerekir. Her fedakarlığı, çabayı ve ilgiyi vermenize rağmen yine de problemler devam mı ediyor?. O zaman burada şunu düşünmeliyiz “benim gayretimde problem yok, sadece gayretimi doğru yere sarf etmiyorum”.

Ders çalışıp başarılı olamayan bir öğrenci düşünün. Sorumlu olduğu üniteye çalışmayıp başka bir üniteye çalışıyor v e sınava giriyor, nasıl bir sonuç alır? Tabii ki hüsran. Aynı şekilde siz doğru yöntem ile ilerlemezseniz eşinize vereceğiniz gayret boşa gidebilir. Gayretinizin boşa gitmemesi için şimdi anlatacağımız yöntemleri denerseniz, olumlu sonuçlar almanız kaçınılmaz olacaktır.

SEVGİ DİLLERİNİ ÖĞRENİN

A)Eşinizin sevgi dilini öğrenin

Her insanın sevgi dili vardır. Kendisine sevdiği dil ile hitap ederseniz doğru bir yöntem kullanmış olursunuz. Gary Chapman’ın “5 Sevgi Dili” adlı kitabı okursanız tüm yöntemleri görmüş olacaksınız. Her evli olan ve evlenmekte niyeti olan kişilerin okuması gereken bir kitaptır. Bu kitapta sevgi dillerinin neler olduğunu ve nasıl öğrenilebileceğini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Biz yine de kısaca bahsedeceğiz. 5 sevgi dili vardır. Bunlar sırasıyla

A)Fiziksel TemasBu sevgi diline sahip olan kişiler, sevgisini anlatmak için karşıdaki kişiye dokunmayı, sarılmayı, kol kola girmeyi, elini tutmayı, öpmeyi ve cinsel yakınlık kurmayı tercih ederler. Bu davranışları sevgiyi gösterebilmenin en iyi yolu olduğunu düşündüğü için sürekli yapar. Bu davranışları bıraktığı zaman sevgisinde bir soğuma ya da geri bildirim alamadığı için trip atma olarak algılayabiliriz.

B)Nitelikli Beraberlik: Bu sevgi dilinde kişi karşıdaki kişiyi anlamaya ve diyalog kurarak bir şeyler yapmaya meyillidir. Beraber etkinlikler yapmak ya da muhabbet ederek vakit geçirmek bu kişi için sevgisini iletmenin en iyi yoludur. Sevgi dili nitelikli beraberlik olan kişi ile iletişim kurmaktan uzaklaşırsanız ya da beraber etkinlik yapmazsanız sizi sevmediğini düşünebilir.

C)Onay Sözleri: Sevgi dili onay sözleri olan kişi karşıdan sürekli iltifat almak, güzel olduğunu duymak ve yaptıklarını onaylayıcı sözler duymak ister. Örneğin, “Bugün çok güzelsin” dediğinizde sizin onu sevdiğini düşünecektir. Aynı şekilde karşıdan iltifat ve onaylayıcı sözler duymadığı günlerde sizden iltifat ve onaylayıcı söz beklerler. Hiç iltifatta bulunmazsanız kendisinin güzel olmadığını, kıyafetinin yakışmadığını ya da yaptığı şeylerin doğru olmadığını düşünebilir.

sevgi dili sözleri

Sevgi Dilinde Hediye Alma

Bu sevgi dilinde olan kişiler hediye almanın ve hediye vermenin sevgilerini iletmenin en iyi yolu olduğunu düşünürler. Bu kişi size sürekli hediyeler almaya ya da kendi eliyle bir şeyler yaparak size armağan etmeye meyillidir. Sizden özel günlerde ya da arada sırada hediye görmediğinde sevilmediğini düşünebilir.

E)Hizmet Davranışı: Hizmet davranışını sevgi dili olarak benimseyenler sürekli size hizmet etmeye çalışırlar. Onlardan genelde şöyle bir söz duyabilirsiniz; “Çamaşırları yıkıyorum, yemeği yapıyorum evi toparlıyorum onun için her şeyi yapıyorum ama bir türlü yaranamıyorum”. Bu sözleri söyler çünkü bu kişiye göre sevgiyi iletmenin en iyi yolu onun için hizmet davranışında bulunmaktır. Siz ona mutfakta iş yaparken, evi toparlarken ya da eşya taşırken yardım etmezseniz ona acımadığınızı ve sevmediğinizi düşünebilir.

SEVGİ DİLİNİ ÖĞRENDİKTEN SONRA NE YAPMALIYIM?

Eşinizin sevgi dilini öğrendikten sonra kendi sevgi dilinizi keşfedin ve bunu eşinize anlatın. Böylelikle Eşiniz sizin sevgi dilinizin ne olduğunu öğrenerek size sevgisini göstermek için fedakarlıkta bulunacaktır. Sizin sevgi dilinizle eşinizinki aynı olmayabilir. Aynı sevgi diline sahip olmayan kişiler karşıdakinin sevgi dilini öğrenip ona göre davranmak zorundadır. Aksi durumda problemler meydana gelecektir. Karşıdaki kişinin sevgi dilini anlamanın en iyi yolu; onun en çok yaptığı ve istediği harekette gizlidir.

Dolayısıyla size sürekli dokunan, sarılan ve cinsel yakınlık kuran kişinin dili muhtemelen fiziksel temastır. Ya da size sürekli iltifat eden ve bunu sizden bekleyen kişinin dili muhtemelen onay sözleridir. Diğer dilleri anlamak için de aynı mantıkla hareket edebilirsiniz. Sevgi dili yabancı dil gibidir. Siz Türkçe biliyorken karşıdaki kişi sizle Arapça konuşursa ne kadar anlayabilirsiniz?. Aynı şekilde yanlış sevgi dilini kullanırsanız karşıdaki kişi sizden hiçbir şey anlamayabilir.

Yazan: Psikolojik Danışman Ali YONCA Daha fazlası için www.bilgesozler.com adresini ve İnstagram’dan pratiksel.psikoloji sayfasını takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu