ZAYIFLAMA DİYET

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı? Kişiye özel yöntemlerSporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Her sporcu için, kişiye özel doğru beslenme yöntemleri vardır. Bunları makalemizde kısa ve anlaşılır bir şekilde anlatıyoruz. Merak ediyorsanız makalemizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

ZAYIFLAMA & KİLO YÖNTEMİ

Sporcu için beslenme gündelik beslenmeden farklıdır. Sporcu beslenmesi söz konusu olduğunda, futbolcu beslenmesinin şekli ile bisiklet sürücüsünün beslenmesi ile aynı olmadığını unutmayın. Farklı sporlar vücudunuza farklı talepler getirir. Bu aynı zamanda diyetinizi de etkilemeli!

Futbolcular ne yemeli?

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı sorusunu burada da soruyoruz. Futbol sadece vücuttan sürekli dikkat değil, aynı zamanda yüksek aralıklı yükler de gerektirir.
Futbolcu beslenmesi için bu şu anlama gelir: Maçtan önceki son büyük öğünle karbonhidrat depolarını doldurursunuz.
Besinlerin zamanında kana geçmesini sağlamak için başlamadan 10 dakika önce çeyrek litre su için.
Devre arasında kendinizi şarj etme zamanı! Bu, bir veya iki bardak izotonik içecek ve birkaç parça muz ile en iyi sonucu alırsınız. Oyundan sonra su ve elektrolit dengesini tekrar dengeye getirmek özellikle önemlidir.

Bu arada, hentbol, ​​buz hokeyi veya basketbol gibi sporlar da vücutta ve dolayısıyla spor beslenmesinde benzer şekilde olmalıdır. Futbolcu beslenme şekli aşağıdaki gibi olmalıdır.

Antrenman öncesi yemek: Karbonhidrattan zengini yemek yer. Buna örnek olarak makarnayı verebiliriz.

Yemek sonrası antrenman öncesi: Sıvı olarak su veya izotonik içecek tüketir.

Antrenmandan sonra ne yapar: Bir tutam tuz ile elmalı soda içebilir.

Bisiklet sürücüleri nasıl beslenmesi?

Bir bisikletçi olarak sporcu beslenmesi söz konusu olduğunda, karbonhidrat depolarınızın da iyi dolduğundan emin olmalısınız. Daha uzun yolculuklar için muz, soda ve spor içecekleri çantanızdan eksik olmamalı.
Önemli: Yoğun bir antrenman seansından sonra daima su dengenizi düşünün. İzotonik içecekler veya klasik elmalı soda içmek en doğrusudur. Daha sonra sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçının. Bisiklet sporcusunun beslenme şekli aşağıdaki gibi olmalıdır.

Antrenmandan önce: Kepekli ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin yemek

Yemek sonrası antrenman öncesi: Su, soda ve yulaf ezmesi tüketebilir.

Antrenmandan sonra: Kesinlikle yağsız beslenmeli!

Koşu sporu yapanlar nasıl beslenmeli?

Çalıştırma öncesi öğünün sindirimi kolay ve lif oranı düşük olmalıdır. Sahanda yumurta veya ballı kepekli tost iyi seçimlerdir. Ayrıca beslenme uzmanlarının önerisi, koşmadan hemen önce nasıl yeneceğine tarif vermişlerdir. Koşu yaparken su kaybınız gizli bir motivasyon katili olabilir. Bu yüzden gün boyunca su dengenizi dengeli tutun.

Koştuktan sonra, her şey kendiniz için belirlediğiniz hedefe bağlıdır. Bir maratona hazırlanırken glikojen depolarınızı dolu tuttuğunuzdan emin olun. Kilo vermek için koşuyorsanız, yüksek kaliteli proteine ​​​​daha fazla odaklanmalısınız. Bu yazımızın sonunda Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı sorusunun cevabını almış olacaksınız.

Antrenmandan önce beslenme: Tavada yumurta gibi kolay sindirilebilir yemekler tercih edilir.

Yemek sonrası antrenman öncesi: Antrenmandan sonra su tüketilir.

Antrenmandan sonra : Karbonhidrat içerikli gıdalar

Kilo kaybı için: Protein içerikli yemek!

Ağırlık yani fitness yapanlar nasıl beslenmeli?

Spor salonunda ağırlık sehpasında oturmayı tercih ediyorsanız spor beslenmenizi buna göre ayarlamalısınız. Antrenmandan hemen önce karnınız acıktıysa elma, muz veya yoğurt (şekersiz) ile birkaç yulaf ezmesini gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Kas çalışması yaparken uygun protein alımı özellikle önemlidir. Bu nedenle antrenman sonrası yağsız et, süt ürünleri gibi kaliteli protein kaynakları kullanmalısınız. Sporcu beslenme şekli aşağıdaki gibidir.

Antrenmandan önce beslenmeMeyve veya yoğurt gibi kolay sindirilebilir bir yemek tercih etmeli.

Yemek sonrası antrenman öncesi: Sadece su tüketmelidir.

Antrenmandan sonra : Protein açısından zengin yemekler yenebilir. Örnek olarak süt ve süt ürünleri.

Vücut için sporcu beslenmesi

Futbol, ​​koşu veya bisiklete binme; tutkulu olduğunuz spor ne olursa olsun, bilinçli bir spor beslenmesiyle metabolizmanıza en uygun desteği vererek performansınızı artırabilirsiniz. Dengeli bir besin bileşimine ve doğru zamanda yemeye ek olarak, doğru zamanda içmek de önemlidir.

Artık sporcu beslenmesinde oldukça deneyimlisiniz. Ancak takımdaki motivasyonunuz veya takım ruhunuz için fazladan bir vuruş mu istiyorsunuz? Ardından, örneğin futbol , hentbol veya bisiklet için, favori sporcunuzun numarası veya takım logosu ile ayrı ayrı basılmış bir forma sipariş edin!

#sporcu #sporcubeslenmesi #antrenmansonrası #koşusporu #bisikletsporu

Başa dön tuşu