Pratiksel Psikoloji

Su İçmenin Sağlığa Ve Psikolojiye Etkisi

su içmenin cilde faydaları

Su İçmenin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su içmenin akla ilk gelen içeceklerden olduğunu biliyor muydunuz? İçecek dendiğinde akla gelmesi gereken en önemli şey ‘su’ olmalıdır. Ancak birkaç yüzyıldır durum böyle değildir. Oysaki canlıların yaşamı için nefes alabilmekten sonraki en önemli şey suya ulaşabilmektir. Onsuz bir yaşam idame edebilmek imkânsızdır. Bu nedenledir ki tarih boyunca şehir yerleşimleri daima suyun bulunduğu alan etrafında oluşturulmuştur.

Buna rağmen günümüzde pek çok insan, vücudu için gerekli olan su miktarını almayı aksatmakta hatta ve hatta su içmeyi saatlerce, günlerce unutabilmektedir. Su içmenin yerine gün boyunca tükettiği çay, kahve, meyve suyu gibi herhangi bir içecekle bu ihtiyacın karşılandığı düşünülür ancak bu doğru değildir ve büyük bir hatadır. Vücudun su ihtiyacı yalnızca suyun kendisi tüketilerek giderilebilir.

SUYUN TARİHTEKİ ÖNEMİ

Tüm dünyada tarih boyunca gerçekleştirilen savaşlar düşünüldüğünde, bu savaşların büyük bir bölümü su kayıpları sebebiyle olmuştur. Kadim tarihteki savaşlarda, savaşı kazanma ihtimali yüksek olan cephe, elinde su kaynağı bulunan, suya ulaşmakta problem yaşamayan cephe olurdu. Çünkü bu uzun süren savaşlar boyunca insanlar yemek yemeden haftalar boyu yaşamını sürdürebilirdi ancak su tüketmeden yalnızca birkaç gün dayanabilirdi.

Vücuttaki su içmenin miktarındaki yüzde dörtlük bir azalma sonucu; uyku gelmesi, sersemlik hali, güç kaybı ve midede bulantı oluşur. Ve eğer bu azalma oranı yüzde yirmiyi bulursa kişinin hayatını kaybetmesine sebep olur.

Vücuttaki su kaybı sonucu oluşan su ihtiyacına ‘susamak’ denir ve bu vücudun, dikkate alınmadığında birçok zarara yol açacak bir çeşit uyarısıdır. Vücuda alınan su miktarı azaldığında buna bağlı olarak böbreklerden atılan idrar miktarı düşer, kanın kıvamında azalır ve düşük tansiyona sebep olur. Ve birçok probleme yol açtığı gibi, sebep olabileceği şeylerden biri de böbrek yetmezliğidir.

su içmenin adabı

VÜCUTTAKİ SU EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

 • İdrar rengi. (Eğer idrarın rengi açık ise bu, vücuda yeterli su alımı yapıldığına, doğru bir tüketim gerçekleştirildiğine işarettir. Ancak idrar rengi koyu ise bu da vücudun su ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalındığına işarettir. Ve istenmeyen birçok sorunla yüz yüze gelmek üzere olunduğunu gösterir.)
 • Dudaklarda kuruluk.
 • Hamileliğin ilk zamanlarındaki sabah vakti mide bulantısı.
 • Sebebi bilinmeyen halsizlik.
 • Yüzde kızarıklık.
 • Sebepsiz asabiyet.
 • Kaygı.
 • Baş ağrısı ve dönmesi.
 • Uyuma ihtiyacı.
 • Dikkatini vermede yaşanan zorluk.
 • Midede ekşime ve ağrı.
 • Eklemlerde görülen ağrılar.

SU İÇMENİN BERABERİNDE GETİRDİĞİ İYİLEŞME HALİ

Daha önce de belirtildiği gibi su içmenin eksikliğin giderecek tek etken yine suyun kendisidir. Yine bununla doğru orantılı olarak, su eksikliği sebebiyle ortaya çıkan tüm rahatsızlıkların, problemlerin çözümü de yine suyun ta kendisindedir. Oysa günümüze bakıldığında insanların ilaçlarla ilişkisi suyla olan ve olması gereken ilişkiden çok daha fazladır.

Duyulan, hissedilen en küçük rahatsızlıkta dahi insanlar ilaçlara başvurma ihtiyacı görürler. Hâlbuki bu ilaçlar insanları iyileştirmez, yalnızca hissedilen problemi bir süreliğine görünmez yapar, asıl sorunu ortadan kaldırmaz. Bunun yanı sıra yan etkiler olarak birçok probleme de yol açmaktadırlar. Oysaki pek çok hastalığın en etkili tedavisi doğru miktardaki, doğru olan sudur. Doğru su yani sağlıklı, vücuda uygun olan sudur.

Suyun kalite durumu ve sağlıklı oluşu konusunda düşünülmesi çok önemlidir. Günümüzde çoğu eve sık sık giren ambalajlı sularda ve çeşme sularımızda pek çok sorun görülebilmektedir. Suların bakteriyel kirden uzak olması önemlidir. Ambalajlanan suların yanlış koşul ve ortamlarda üretilmesi ve ambalajlanma sonrası yanlış koşul ve ortamlarda bekletilmesinden kaynaklı, suya geçen kimyasallar da oldukça tehlike arz etmektedir.

Her ne kadar bu kimyasalların suya geçişi konusunda güvende olamasak da, tercih edilmesi halinde, pH değeri 6,5’ten yüksek olan sular önerilmektedir. Eğer imkân var ise evlere arıtma cihazı taktırmak oldukça güzel bir yöntemdir. Ancak hepsinden iyisi ve güzeli, suyun asıl kaynağından temin edilebilmesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu