NASIL BESLENMELİYİZ?

Vegan Beslenme ve Sağlığa Faydaları

Vegan-Beslenme-NedirVegan beslenme nedir? Vegan beslenme, vejetaryen beslenmenin ötesine geçer ve sadece etten değil, tüm hayvansal ürünlerden kaçınılır . Bir çalışmanın sonuçları, bitki bazlı bir diyet için şaşırtıcı argümanlar sunuyor. Buna göre, vegan bir diyet sadece birkaç hafta sonra bağırsak florasını iyileştiriyor.

Vegan beslenme nedenleri

Vegan olmanın birçok farklı nedeni var. Buna hayvan refahının yanı sıra çevre koruma veya sağlık konuları da dahildir . Vegan diyet için önemli olan, hayvansal ürünlerin bitki bazlı ürünlerle değiştirilmesidir. Bununla birlikte, yiyecek seçimi vegan beslenme diyeti ile sınırlı değildir.

Aksine : Çok sayıda alternatif yiyecek var . Bitki bazlı gıdalar vegan beslenmenin temelidir . Vücut, örneğin meyvelerden, sebzelerden, tahıllardan, patateslerden, kuruyemişlerden ve tohumlardan besin alır.

Hayvanlar ve doğa da bitki bazlı bir diyetten yararlanır. Fabrika çiftçiliği ve buna bağlı yem üretimi, su gibi değerli kaynakları tüketir. Lakin aşırı gübreleme ve sera gazları ile çevreyi kirletir ve yağmur ormanlarının ormansızlaşmasına katkıda bulunur.

Vegan beslenenler nelere dikkat etmeli

Bir vegan olarak, hangi yiyeceklerin vücuda yeterli enerji sağladığını bilmek önemlidir. Eksiklik belirtileri ve beslenmeye bağlı hastalıklar bu şekilde önlenebilir. Besin piramidinin devreye girdiği yer burasıdır.

Bu, besinler hakkında bilgi sağlar : Hangi besinler, hangi besinler yoluyla alınabilir? Hangi besinler diğerlerinden daha fazla tüketilmelidir? Vegan beslenme piramidinin ilk üç düzeyine aşina olabilirsiniz.

Tüm önemli besinlerin temini, tamamen bitki bazlı bir diyetle pek sağlanamaz. Bu, özellikle insanların çoğunlukla hayvansal kaynaklı gıdalar yoluyla tükettiği B12 vitamini için geçerlidir. Araştırmalar, herhangi bir diyet takviyesi almayan vegan beslenme yapanların çoğunun uzun vadede B12 vitamini eksikliği olduğunu görülmüştür.

Vegan beslenme ve faydaları

Düşük kalorili ve sağlıklı besin alımı : Dengeli ve doğru bir vegan beslenme, sağlıklı ve düşük kalorili beslenmeye yardımcı olur. Magnezyum, C vitamini, E vitamini, karbonhidrat, lif vb. yardımcı olur.

Sürdürülebilir bir şekilde yaşamaya çalışın : Vegan beslenmede doğal kaynaklar daha iyi kullanılır. Fabrika çiftçiliği, yağmur ormanlarının ormansızlaştırılması vb. konular desteklenmemektedir. Bu şekilde çevrenin korunmasına, hayvan refahına ve iklimin korunmasına katkıda bulunursunuz.

Kilo vermek daha kolay : Sağlıklı, düşük kalorili bir diyet yemek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Genel olarak daha iyi bir vücut hissi : Daha sağlıklı bir his var ve vücudun daha fazla enerjisi var, bu da bitki bazlı gıdalar tarafından artırılıyor. Bununla beraber vegan yemekler sağlığımızı ciddi anlamda korumaktadır.

Bağırsak florasının iyileştirilmesi : Yağın parçalanmasını destekleyen ve insülin seviyesini yükselten bitki bazlı besinler sayesinde bağırsak bakterisi çoğalır.

Artan farkındalık : Ne yendiği, ürünün nereden geldiği ve vücut için iyi olup olmadığı hakkında düşünceler artıyor. Bu, gıda farkındalığını ve farkındalığını arttırır.

Vegan beslenme ve dezavantajları

Yetersiz beslenme tehlikesi: İnsanlar, hayvansal kaynaklı gıdalar yoluyla belirli besin maddelerini emer. Bu nedenle, eksiklik belirtilerini önlemek için bu besinleri farklı şekilde tüketmek önemlidir.

Yoğun muayene: Bitkisel kaynaklı besinlerle dengeli beslenmenin ön koşuludur. Vegan beslenme, doğru uygulama için belirli bir bilgi birikimi gerektirir.

Herkes İçin Değil: Lütfen bu tür bir diyetin herkes için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bebeklerde ve hamile kadınlarda özellikle yetersiz beslenme riski vardır.

Her zaman ucuz değil: Mali açıdan, vegan bir yaşam tarzı cüzdanda her zaman kolay değildir. Bazı özel vegan yiyecekler hala pahalıdır.

Dışarıda yemek yemek zordur: Dışarıda yemek yemek genellikle veganlar için zordur. Burada menüye önceden bir göz atmaya değer.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu